کارآفرینی کودکان

کمرون هرولد یک از کارآفرینان مطرح ، می‌گوید که در مدرسه از آن دسته شاگردان سرکش بوده و از لحاظ درسی نیز وضعیت مناسبی نداشته، اما از همان کودکی کسب درآمد و عشق به کسب و کار را جز نقاط قوت خود می داند.

هرولد معتقد است که در خانواده ای بزرگ شده که او را یک کارآفرین خودساخته پرورش داده است. وی اعتقاد دارد که بسیاری از استعدادهای کودکان در خانواده یا مدرسه شکوفا نمی شود و حتی در برخی موارد مدارس و خانواده ها به کارخانه سرکوب شایستگی های کودکان تبدیل می شوند.

کسانی که ایده‌های زیادی در سر دارند و برای اجرایی کردن آن‌ها سر از پا نمی‌شناسند و یا متوجه کمبودهای موجود در دنیا می‌شوند و تصمیم می‌گیرندکه قاطعانه راه‌حلی برای این نیازها بیابند. اما بسیاری از آنان در همان ابتدا یا مدتی پس از اجرای ایده هایشان منصرف شده و به اصطلاح پا پس می کشند. حتماً از خود می پرسید چرا؟ جواب ساده است . چون از کودکی آموزش های کارآفرینی و توانایی حل مساله برخوردار نبوده اند. یعنی پس از برخورد با مشکلات ، چون مهارتهای حل مساله را ندارند دلسرد شده و ایده هایشان را رها می کنند .

سیستم آموزشی به کودکان می‌آموزد که دنبال مشاغلی باشند که در جامعه با پرستیژ شناخته می شوند آیا دیده  و یا شنیده اید در مدرسه ای به کودکان فرآیند کسب و کار و نحوه کسب درآمد را یاد بدهند . جامعه مدام در گوش فرزندانمان مشاغلی چون پزشکی، خوانندگی، خلبانی ، هنرپیشگی  و … را نجوا می کند  یا در حالت نا امید کننده تر افراد را تشویق می‌کنند که در شرکت‌های بزرگ به عنوان مدیر  و یا کارمند استخدام  شوند

البته آموزش کارآفرینی به کودکان به این مفهوم نیست که همه کودکانی که از این آموزش‌ها برخوردار می شوند الزاماً  در آینده کسب و کاری برای خود راه‌اندازی می کنند، هدف از آموزش کارآفرینی به کودکان، ایجاد خلاقیت و نوآوری در زندگی، اتکا به استعدادهای خویش، یادگیری مهارت های ارتباطی و کار گروهی و توانایی کسب درآمد در زندگی نیز هست. به ‌بیان ساده فایده  مهم آموزش کارآفرینی به کودکان ایجاد و افزایش نگرش کارآفرینانه در آنان است.

یعنی کودکان را به  شکلی بار آورد که  مثبت‌اندیش  و فردی با عزت نفس بالا باشند . به استقبال مخاطرات زندگی رفته و فردی منفعل نباشند. آنان را مستقل بار آورد، به شکلی که کسب و کارشان را محترم و کار را نوعی تفریح در نظر بگیرند.

  1. با کودک همراه شوید از او در مورد نوع لباسی که میخواهید برای او بخرید نظر خواهی کنید . بگذارید قدری در تزیین اتاقش آزاد باشد. او را راهنمایی کنید و از او نظر خواهی کنید . این یعنی ایجاد حس استقلال و اعتماد به نفس در کودک، شما با اینکار اجازه می دهید  او بدون ترس از قضاوت شدن در مورد علايق و خواسته هایش با شما صحبت كند. در کنارشان به آنها داد و ستد را یاد دهید  و در مورد نحوه کسب درآمد راه حل بدهند حتي اگر اين راه‌حل‌ها خيلي مسخره باشد.، اما شما ذهن كودكتان را  فعال می کند تا بیندیشد که همیشه والدین آنان را از نظر مالی تأمین نخواهند کرد.
  2. کودکان شادی را دوست دارند و بازی کردن این شادی را به آنان ارزانی خواهد کرد. آنان قدرت تخیل فوق العاده ای دارند پس بهتر است این دو را با هم ترکیب کنید. یعنی بازی و تخیل، تا ایده پردازی را در آنان تقویت کنید .بازي‌هاي مختلف را با كودكان خود تجربه كنيد. سیستم پاداش و تنبيه را برایشان تعریف کنید و آن را به جا بکار بگیرید. علیرغم علاقه زیاد کودکان به بازی و تخیل . معمولا مشارکت آنان به دلیل ویژگی های سنی شان کم است و شرايط بازي‌هاي مشاركتي،‌ روحیه مشارکت را  در آنان افزایش خواهد داد.
  3. اگر بخواهیم  مهمترین عوامل در کسب و کار موفق را اولوت بندی کنیم مهارت های ارتباطی جایی در صدر این اولویتها به خود اختصاص خواهد داد . اكثر كودكان امروز از برقراري ارتباط چهره به چهره به دليل نداشتن مهارت های لازم، خودداری می کنند.

   1-3- زمانی که با کودک صحبت می کنید با لبخند به چهره و چشمان او نگاه کنید این کار ترس کودک از برقراری ارتباط چهره به چهره را از بین  برده و به طور ضمنی به کودک می فهماند برای برقراری ارتباط با دیگران شجاعت لازم را داشته باشد.

2-3- کودکان را به محیط های اجتماعی ببرید سعی کنید ارتباط آنان با دیگران را تحت نظر بگیرید. برخی از کودکان تنها به یک یا چند دوست اکتفا کرده و خلاً ارتباط با دیگران را با همین یک یا چند نفر پر می کنند. آنان باید بیاموزند در اجتماع همه افراد یکسان نیستند بلکه با برقراری ارتباط می توان فهمید با هر کس چه نوع تعاملاتی باید داشت.

3- 3- با كودكان به فروشگاه برويد، ليست مايحتاج را با کمک آن ها تهیه کنید از آنان بخواهید در خرید کردن چانه زنی کنند و با فروشنده تعامل داشته باشند.

4-   با تعریف داستانهای کوتاه برای کودکان سعی کنید آنان را به کشف اهداف داستان نزدیک کنید. از آنان بخواهید راه های دیگری را که به اهداف داستان منجر می شود بیان کنند مثلا چنانچه هدف داستان در مورد اهمیت نظم در زندگی است . و شخصیت اصلی داستان با مرتب کردن وسایل خود کارهای خود را راحت تر به بیش می برد . از کودک بخواهید راههایی را که باعث رسیدن به نظم در زندگی می شود برشمارند. این یعنی فکر کودک خلاقانه پرورش یابد.

5-به کودکان بیاموزید به جای تمرکز بر روی مشکل بوجود آمده بر روی راه حلهای حل مشکل تمرکز کنند مثلا چنانچه یکی از وسایل بازی کودک خراب شود به جای گریه کردن، بر روی راههای تعمیر آن وسیله تمرکز کنند . این یعنی اگر در آینده در کسب و کارشان مشکلی حادث شد . آنان به جای غصه خوردن و تمرکز صرف بر روی آن مشکل ،راه حلهای مختلف را بیازمایند..

6- معنی شناخت فرصت و استفاده از فرصت را به کودک آموزش دهید مثلا چنانچه در نزدیکی محل زندگی شما کارگاه نجاری فعال باشد حتما ضایعات چوب نیز خواهد داشت و کودک شما می تواند آن ضایعات را رایگان و یا ارزان از کارگاه تهیه و در ساخت کاردستی های خود استفاده کند. یا مثلا یک بازارچه محلی که کودک می تواند دست ساخته های خود را آنجا بفروش برساند. کودکان ضمن شناخت و استفاده از فرصتها باید تهدید ها و راه های مقابله با آن را نیز بیاموزند . مثلا  شاید برای تولید و فروش  برخی کالاها نیاز به کسب مراحل اخذ مجوز باشد. یا سایر فروشندگان ممکن است مانع فروش محصولات دست ساز یک کودک در بازارچه شوند.

7- به کودکان پول و ارزش آن را بشناسانید و با کودک بازیهای خرید و فروش انجام دهید تا بتواند تعاملات بین خریدار و فروشنده در بازار را درک کند . به مثال قبل بازگردیم مثلا اگر کودک با استفاده از ضایعات چوب بتواند قابهای عکاس چوبی تولید کند او را تشویق کنیم گوشه ای از اتاق خود را به یک کارگاه تبدیل کند. مفاهیم ساده از بودجه ، درآمد و هزینه برای کودک طراحی کنید . تا او از ابتدا با سواد مالی در کسب و کار آشنا شود . در مثال تولید قابهای عکس چوبی به کودک یاد بدهیم تا بودجه ای که در برای این کار در اختیار دارد را به نحو درست تقسیم بندی کند مثلا برای خرید رنگ، چسب و میخ و … بودجه ای در نظر بگیرد و اگر بتواند مواد مورد نیاز خود را از جاهای ارزان تر تهیه کند به کاهش هزینه های خود کمک کرده است. درآمد بخش اصلی هر کسب و کار است کودک باید یادبگیرد برای قابهای خود قیمت مشخص کند تا ضمن پوشش هزینه های کار خود درآمدی کسب کند. آن‌ها را براي ايجاد يك حساب بانكي تشویق نمایید تا مفهوم پس انداز را نیز درک کنند. برای بالا بردن مهارت ارائه و فروش، كودكان را به صحبت‌ در بين دوستان و مهماني ها  … دعوت كنید. همه موارد گفته شده را باید با بالا بردن دانش خویش و یا استفاده از مشاوران و متخصصان حوزه روانشاسی کودکان انجام دهید تا بتوانید نتیجه مثبت بگیرید . بدانید  آموزش برای کودک باید مطابق با سن کودک پیش برود. و در شناخت استعدادهای کودکان و هدایت آن بسیار دقیق عمل کنید. به یاد داشته باشید در این راه خود و کودکتان را اذیت نکنید و اصرار بر حرکت دقیق بر اساس الگوی خاصی نداشته باشید. در این راه شما بایستی همراه کودک باشید و نه صرفاً یک مربی.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.